اخبار مهم
Home / اخبار گوناگون / اخاذی سرهنگ قلابی از کسبه و مسافرکشان تهران
91601_885.png

اخاذی سرهنگ قلابی از کسبه و مسافرکشان تهران

به گزارش گروه اس ام اس الوند؛  در پی وقوع سرقت‌های مشابه به شیوه مأمورنما، موضوع در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران، رسیدگی شد. تحقیقات نشان داد که مردی حدودا ٤٢ساله، تحت عنوان سرهنگ ارگان‌های نظامی و انتظامی اقدام به اخاذی از رانندگان مسافرکش و کسبه شهر تهران می‌کند.
با شناسایی و دعوت از تعدادی از مالباختگان، همه آنها در اظهاراتی مشابه گفتند که در زمان مسافرکشی یا حضور در محل کارشان مردی به‌عنوان سرهنگ نیروهای نظامی و انتظامی به آنها مراجعه کرده و به بهانه این‌که مالباختگان برای دو زن جوان ایجاد مزاحت کردند، او را تهدید به توقیف خودرو، تعطیلی محل کسب، ابطال مجوز کار، بازداشت و غیره کرده است. این مرد به همین شیوه و ترفند اقدام به اخاذی و گرفتن مبالغ بعضا چند‌میلیون تومانی کرده است.
با توجه به شیوه و شگرد سرقت‌ها، کارآگاهان با بررسی تراکنش‌های مالی صورت‌گرفته موفق به شناسایی صاحب حساب در محدوده میدان شوش شدند. با مراجعه به محل سکونت صاحب حساب و انجام تحقیقات میدانی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که صاحب حساب از معتادان بلامکان و کارتن‌خوابی است که به احتمال بسیار زیاد، متهم پرونده با استفاده از مدارک متعلق به وی اقدام به افتتاح حساب کرده است. ضمن آن‌که هیچ‌کدام از مالباختگان نیز تصاویر به دست آمده از صاحب حساب را شناسایی نکردند.
در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی با بهره‌گیری از تصاویر به دست آمده از مغازه‌های محل سرقت که مجهز به تصاویر دوربین‌های مداربسته بودند، اقدام به شناسایی تصویر دو زن جوان و در ادامه متهم اصلی پرونده شدند.
بررسی‌ها نشان داد که تصاویر به دست آمده از خانم‌ها متعلق به افرادی مشخص است که این امر حکایت از آن داشت که این دو زن، همدست متهم اصلی پرونده هستند که با طرح و برنامه قبلی وارد محل سرقت‌ها شدند. ضمن آن‌که تصاویر این دو زن جوان توسط مالباختگان مسافرکش نیز شناسایی شد.
با بهره‌گیری از اقدامات پلیسی و بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار در پلیس آگاهی، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه‌دار در زمینه جعل عناوین و کلاهبرداری شدند که اردیبهشت‌ماه ‌سال‌جاری پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از آخرین دستگیری از زندان آزاد و با همدستی دو زن جوان اقدام به سرقت و زورگیری از رانندگان مسافرکش و کسبه شهر تهران کرده بود.
در شرایطی که حسین ٤٢ساله پس از آزادی از زندان بلافاصله از محل سکونتش متواری شده و زندگی مخفیانه‌ای را آغاز کرده بود، سرانجام در محدوده میدان شهدا، شناسایی و دستگیر شد.
متهم پس از انتقال به اداره پنجم پلیس آگاهی و شناسایی توسط شکات و مالباختگان، به جعل عناوین دولتی و نظامی اعتراف و دو همدست خود به نام‌های زهرا ٢٢ساله و صغری ٤٣ساله را نیز معرفی کرد. با شناسایی مخفیگاه این دو متهم در محدوده میدان شوش و شهرری، این دو زن نیز دستگیر و در همان تحقیقات نخست به همدستی با حسین اعتراف کرده و گفتند که در هر سرقت، حسین به هرکدام از آنها ٥٠٠‌هزار تومان به‌عنوان دستمزد پرداخت می‌کرده و آنها خودشان دقیقا اطلاع نداشته‌اند که حسین دقیقا چه مبلغی را از مالباختگان اخاذی و زورگیری کرده است.
در ادامه رسیدگی به پرونده و برای شناسایی دیگر شکات و مالباختگان، بازپرس پرونده با درخواست انتشار بدون پوشش تصویر متهم از همه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند، خواست تا برای طرح و پیگیری شکایات خود به نشانی اداره پنجم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند. همچنین از همه شهروندانی که موفق به شناسایی تصویر متهم‌ شده و اطلاعاتی درباره دیگر جرایم ارتکابی متهم دارند نیز، درخواست می‌شود تا هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تماس‌های ٥١٠٥٥٥٠٥ و ٥١٠٥٥٤٠٨ در اختیار کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران قرار دهند.
 
منبع:شهروند

می فایل